Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia Projekt S.C.

zobacz
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia LETICA

zobacz
Poleć nas innym
Poradnik

Druk wielkoformatowy - jaką technikę druku wybrać ?

Druk wielkoformatowy - wybór techniki druku.W zależności od potrzeb, mamy do wyboru kilka technik druku wielkoformatowego. Którą gdzie zastosować ? .....oto jest pytanie ?

W reklamie Outdor & Indoor, mamy do dyspozycji kilka technik cyfrowego druku wielkoformatowego. Wybór techniki dla osoby doświadczonej i zaznajomionej z tematem, nie będzie żadnym problemem, ale..... Wśród klientów znajdują się również tacy, którzy swą przygodę z reklamą dopiero co zaczynają (mamy na myśli nowe Firmy reklamowe i Agencje reklamy), nowych pracowników działów marketingów, czy też klientów końcowych, którzy nie do końca mają świadomość czego oczekują i jak mogą to uzyskać. Największym problemem z jakim się spotykamy, jest nieodpowiednio dobrana technika druku w zależności od przeznaczenia reklamy. Przykładowo błędem jest drukowanie banera w wielkości 600cm x 300cm, eksponowanego na wysokości 5 metrów w technologii solventu precyzyjnego. Minusem jest cena końcowa produktu, oraz nieuzasadnione użycie tak wysokiej rozdzielczości. 

W celu dobrania odpowiedniej techniki druku wielkoformatowego powinniśmy znać przeznaczenie końcowe pracy czyli miejsce docelowe ekspozycji. Innego rodzaju druku użyjemy na samochód ciężarowy, plandekę TIR-a, billboard, czy też wielkoformatową reklamę w postaci banera, a zupełnie innej użyjemy przy produkcji ekspozytora, rool upa, plakatu foto, czy też naklejki wypukłej.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów produktów reklamowych wraz z propozycją metody druku.

Wielkoformatowy druk solwentowy twardy:

Druk przy użyciu solventów twardych, uzyskiwane rozdzielczości w przedziale 360 - 720 dpi. Druk całkowicie wodoodporny, odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury. Uwaga !!! druk w stopniu ograniczonym odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Przy zastosowaniu na pojazdach i plandekach zaleca się zabezpieczenie dodatkowe w postaci laminacji.

Najczęściej używany i polecany na:
- tablice reklamowe i informacyjne
- reklamy na średnio i wielkogabarytowych pojazdach
- billboardy reklamowe
- banery siatkowe
- banery lite - frontlit
- reklamy podłogowe (wielkogarytowa)
- wielkoformatowe reklamy świetlne
- kasetony reklamowe z elastycznym licem
- reklama elewacyjna
- wystawy sklepowe (srednie i duże formaty)
- folie perforacyjne One Way Vision

Wielkoformatowy druk solwentowy - precyzyjny

Druk przy użyciu solventów tzw. miękkich. Uzyskiwane rozdzielczości 360 - 720 - 1440 dpi. Druk rastrowy z bardzo małą kroplą, praktycznie z niewidocznym rastrem. Jakość druku fotograficzna (720 - 1440 dpi). Druk odporny bez zabezpieczeń na wszelkie warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, w sposób ograniczony odporny na ścieranie i długookresową ekspozycję zewnętrzną, z wysoką emisją promieniowania UV. W zastosowaniach Outdoor zaleca się laminację ochronną.

Technika zalecana w pracach, gdzie priorytetem jest bardzo wysoka jakość. Stosujemy go wszędzie tam gdzie praca jest eksponowana w miejscach prestiżowych i oglądana z bardzo małej odległości. Druk precyzyjny charakteryzuje się bardzo wysoką jakością z możliwością odwzorowania nawet najmniejszych szczegółów.

Najczęstrze zastosowania druku precyzyjnego:
- systemy szybkiej prezentacji (rool up, x-baner)
- ścianki wystawiennicze
- ekspozytory
- plakaty wielkoformatowe
- naklejki i nalepki z dużą dokładnością (ilością małych szczegółów)
- naklejki wypukłe (3D logo)
- stickery i plomby gwarancyjne
- małogabarytowe tablice informacyjne i reklamowe
- reklama magnetyczna
- reklama podłogowa
- druk reprodukcji na materiałach artystycznych
- reklama precyzyjna na pojazdach małogabarytowych
- reklamy świetlne wewnętrzne (backlight, poliester)
- szyldy firmowe i informacyjne
- wystawy sklepowe

Wielkoformatowy druk w technice UV

Druk atramentami utrwalanymi (utwardzanymi) za pomocą promieniowania UV. Druk odporny na wszelkie warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, w pełni odporny na promieniowanie UV. Uzyskiwane rozdzielczości od 360dpi do 1080dpi. Największą zaletą tej techniki jest możliwość bezpośredniego druku na materiałach sztywnych. Maksymalna grubość podkładu 40 - 50mm. Najnowocześniejsze maszyny posiadają możliwość poddruku białym kolorem, co bardzo poszerza zastosowanie tej technologii, zwłaszcza na materiałach transparentnych.


Najbardziej popularne materiały podkładowe do druku bezpośredniego:
- dibond
- plexa
- szkło
- drewno i sklejka
- blacha
- i wiele innych


Źródło: www.samart.pl

logo

mptrzetelnidrupapostprint-leipzigmewapoligrafiaexpoexpoopakowaniawarsawpackexpoopakowania2018remadays 2021